A koronavírus által okozott gazdasági nehézségek enyhítésében, a vállalatok likviditásának javításában alapvető segítséget nyújthatnak olyan adóeljárási lehetőségek, mint az adóelőleg módosítása, a fizetési halasztás vagy a részletfizetés – hívja fel a figyelmet a BDO Magyarország.
Az adóelőleg csökkentését többek között a társasági adóelőleg, az iparűzési adóelőleg, illetve az innovációs járulékelőleg esetében kérhetik a vállalkozások, amennyiben a 2020-as adókötelezettség várhatóan nem fogja elérni az előző időszak adatai által kiszámolt és bevallott adókötelezettség összegét.
A fizetési halasztás, valamint a részletfizetés régóta létező jogintézmény, és bár az adóhivatal ezek engedélyezését korábban szigorú feltételekhez kötötte, várható, hogy a kialakult helyzetben az ilyen kérelmek kapcsán megengedőbb lesz. A halasztás és a részletfizetés ugyan nem alkalmazható a magánszemélytől levont személyi jövedelemadóra és járulékokra, ugyanakkor fontos eszköz lehet a munkabéreket terhelő szociális hozzájárulási adó, a szakképzési hozzájárulás, valamint nem csoportos adóalanynál az általános forgalmi adó tekintetében is.
A vonatkozó kérelem minimális, 10.000 forintos illeték megfizetése mellett nyújtható be. A halasztási kérelem esetén meg kell jelölni, hogy az adót mikor fizeti meg az adózó, a részletfizetésnél pedig azt kell feltüntetni, hogy hány hónap alatt tudja teljesíteni az adózó az adót.
„Számos szektorban már néhány hét alatt is komoly likviditási problémák jelentkeztek, ezért fontos tudni, hogy a megbízható adózói körbe tartozó adóalanyoknak lehetősége van gyorsított eljárásban kérni a kérelem elbírálását. A határidő ilyenkor a benyújtástól számított 15 nap” – mutat rá Orbók Ilona, a BDO Magyarország adópartnere.
Szintén megbízható adózók számára másfél millió forintot meg nem haladó adótartozás esetén automatikusan rendelkezésre áll a 12 havi kamatmentes részletfizetés lehetősége. Ezt célszerű például kihasználni akkor is, ha a vállalkozás a fenti értékhatárt meghaladó, az adóévben később felmerülő adókötelezettségre az általános szabályok szerint nyújt be kérelmet.
Tekintettel arra, hogy a csatolt adatok köre és a megfelelő indoklás fontos szerepet játszik a kérelem pozitív elbírálásában, ráadásul az adóhivatal kérhet további alátámasztásokat is, célszerű a fenti eljárások során szakértői képviseletet igénybe venni.
Forrás: www.ado.hu
Vélemény, hozzászólás?